Historie kravat

Kravaty nebo také vázanky jsou součástí pánského oblečení, které jsou po více než 350 let neodmyslitelnou částí pánského oblečení. Kravaty plní funkci jak estetickou tak sociální. Používání kravaty upravuje etiketa . Muži kravaty nosí na společenské a formální akce, v obchodním styku je neoddělitelnou částí pánského oblečení a samozřejmě i na slavností události.

Nelze opomenout, že od 40.let dvacátého století se kravata stala rovněž součástí některého dámského oblečení. Kravaty jsou také součástí mnoha uniforem.

Historie kravaty začíná roku 1635, kdy do Paříže přišli chorvatští vojáci podpořit krále Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení zahrnovalo i barevný šátek, který měli uvázaný kolem krku. Šátky byly vyrobeny z různého materiálu. Kravaty se velmi brzy staly součástí francouzské uniformy. Postupem času se ze slova „ la croate“ - chorvat vyvinulo slovo „ la cravatte“, které se používá dodnes.

Nejčastějšími materiály, ze kterých se kravaty šijí jsou hedvábí a vlna, ty patří k těm dražším variantám a dále polyester, který je méně finančně náročný. Pro méně formální příležitosti bývají v poslední době používány i kravaty pletené, které mají hranatý konec bez typického zakončení do špičky.

Jak vázat kravat.

Přestože lze dle publikace the 85 ways to tie a tie (85 způsobů jak uvázat kravatu) Thomase Finka a Yonga Maoa z roku 1999 uvázat až 85 variant kravat, obvykle se používá pět nejběžnějších typů:

Typ Windsor (plný)

- velký symetrický uzel, který spotřebuje hodně délky

- hodí se na slavnostní příležitosti

- nosí se ke košili s širokým límcem

- připisuje se britskému králi Edwardovi VIII.

Typ Manhattan

- menší asymetrický uzel

- jednoduchý na uvázání

- nosí se ke košili s úzkým až středním límcem

poloviční Windsor

-menší symetrický trojúhelníkový uzel

-skromnější varianta Windsoru

- nosí se ke košili se středně širokým límcem

Typ Pratt (shelby)

- tento typ byl představem v roce 1989 Jerry Prattem v tv

- jedná se o symetrický uzel, který je populární zejména v USA

Typ Long (four in hand)

- tento typ se používá nejčastěji

- je vhodný ke košilím, jejichž límečky jsou blízko u sebe

- patří mezi asymetrické uzle

- dobře vynikne u širších kravat

V současné době je doporučeno, aby kravata u košile zakrývala celý svislý pás knoflíků u košile a její špička sahala přibližně ke konci spony pásku. V minulosti byla přijatelná i kratší délka. U uniforem je kratší délka přípustná stále. Případ, kdy je kravata tak dlouhá, že její kratší konec není zakryt širším působí velmi neesteticky a není přípustný.

historie kravat